KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
ZŁOTA BABA
Koło Gospodyń Wiejskich „Złota Baba” powstało w 2019 roku z inicjatywy zróżnicowanych pokoleniowo, zawodowo i przekonaniowo kobiet zamieszkujących na stałe lub okresowo miejscowość Szwałk, jak również spokrewnione więzami uczuciowymi miejscowości: Jabłonowo, Golubie Wężewskie, Warszawę, Paryż i Łódź (koleżanki z Lublina i Suwałk dołączą wkrótce). Lata temu pokochałyśmy to miejsce i związałyśmy z nim swoje życie, pracę i wypoczynek. Niektóre z nas mieszkają tu na stałe od lat, inne wpadają lub bywają, jeszcze inne przestały tylko bywać i zamieszkały na dobre. Spotykamy się, organizujemy, dyskutujemy, gotujemy, robimy nalewki (przede wszystkim smakujemy to, co zrobiły inne), pieczemy chleb (to znaczy piecze go Monika I Agnieszka), robimy ciasta (specjalistką jest inna Monika ze spokrewnionego Koła z Jabłonowa), bronimy pomników przyrody (udało nam się uratować od topora wspaniałą 300 letnią aleję dębową), jak również - unikatowego charakteru naszej miejscowości, starając się też wpływać na jej zrównoważony rozwój i dobrosąsiedzkie stosunki.
Miejscem spotkań są okoliczne domy, tarasy, pomosty względnie altanka na boisku. W ostatnim roku zrobiłyśmy sesję zdjęciową naszych okolic i naszych kulinarnych dokonań. Chcesz nas poznać, obejrzyj galerię zdjęć.
Przewodniczącą Koła jest Węgorzowianka, która zna każdy kąt w okolicy, psycholożka i właścicielka gospodarstwa agroturystycznego Agnieszka Tatka (wraz z partnerem Michałem – wspaniale gotują, pieką i szczycą się wielką sztuką gościnności).
Członkiniami są panie zamieszkujące Szwałk od lat i pracujące na okolicznych rynkach pracy, dziewczyny na emeryturze szukające spokoju i dzikiej przyrody, jak i osoby czynne zawodowe w dalekich miastach, które każdą wolną chwilę poświęcają na odwiedzenie Szwałku.
Z celów statutowych za priorytetowe uznałyśmy:
- prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej: wspieramy edukację dzieci i staramy się znaleźć im zajęcia (obozy, praca) na czas wakacji
- wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet i działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi; właśnie pilnie poszukujemy pieca do wypalania ceramiki (lub środków finansowych na jego zakup); jedna z naszych członkiń robiąca wspaniałe naczynia ceramiczne pilnie potrzebuje własnego pieca.
- reprezentowanie interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
Przede wszystkim jednak:
- rozwijanie kultury ludowej, w tym w szczególności lokalnej i regionalnej kultury kulinarnej.